Twoja własna chmura w domu – przyjazna dla użytkownika i bezpieczna  

Twoja własna chmura w domu – przyjazna dla użytkownika i bezpieczna

Usługi w chmurze umożliwiają korzystanie z większych ilości pamięci masowych i dostęp do naszych danych z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. W rzeczywistości ta niezależność również niesie ze sobą niebezpieczeństwa: Na przykład, osoby nieupoważnione, które mają dostęp do danych lub wykorzystują luki w zabezpieczeniach, mogłyby wykorzystać te wrażliwe dane.


Ponadto, nawet duzi dostawcy usług w chmurze muszą zmagać się z powtarzającymi się atakami hakerów. Celem tych ataków jest przechwytywanie danych osobowych użytkowników i innych danych osobowych w celu ich przekazania. Wyjście jest obiecywane przez lokalną chmurę.

Kiedy użytkownicy przechowują swoje dane, takie jak zdjęcia, kontakty lub wpisy w kalendarzu na serwerach innych firm, zaczynają kwestionować usługi w chmurze. I nie bez powodu: podczas gdy w Niemczech obowiązują najsurowsze przepisy o ochronie danych osobowych, na przykład amerykańskie przedsiębiorstwa mogą ich unikać. Utrudnia to użytkownikom zrozumienie, kto może uzyskać dostęp do ich danych i gdzie są one przechowywane. Przewaga techniczna kosztem ochrony danych i przyjazności dla użytkownika? Nie do pomyślenia dla wielu konsumentów.

Budowa prywatnej chmury – w imię ochrony danych osobowych

Jeśli jednak zdecydujesz się na chmurę prywatną, skorzystasz nie tylko z rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych lub pamięci masowej. Oferuje raczej funkcje takie jak kalendarz i udostępnianie kontaktów, a także udostępnianie zdjęć, muzyki i filmów.

W zasadzie chmura prywatna to połączenie sprzętu i oprogramowania, które umożliwia korzystanie z usług w chmurze. Przyjaznym dla użytkownika rozwiązaniem jest sieciowa pamięć masowa (NAS). Jest to urządzenie pamięci masowej, które zapewnia przechowywanie dysku twardego w sieci poprzez udziały. W ten sposób dane mogą być przechowywane centralnie we własnej sieci, tak aby każda (zdefiniowana) upoważniona osoba miała dostęp do wszystkich plików. Kopie zapasowe są wykonywane albo za pośrednictwem dysków zewnętrznych, innego dysku twardego lub poprzez chmurę.

Wielu dostawców zapewnia bezpłatną funkcjonalność chmury dla użytkowników własnej sieciowej pamięci masowej oprócz usług pamięci masowej. Na przykład firma Synology zaimplementowała aplikację Cloud Station w programie DiskStation Manager. W tym przypadku dane są szyfrowane pomiędzy urządzeniem stacjonarnym lub mobilnym a NAS za pomocą protokołu SSL z wykorzystaniem lokalnej usługi na urządzeniu.

Zalety prywatnej chmury są oczywiste: Podobnie jak w przypadku innych wariantów chmury, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do odpowiednich usług w chmurze w dowolnym czasie i za pomocą różnych urządzeń, takich jak komputery, notebooki, smartfony czy tablety. W ten sposób można wspólnie edytować dokumenty, przesyłać strumieniowo osobiste kolekcje muzyczne, umawiać się na spotkania, udostępniać dane adresowe lub filmy wideo. W ten sposób zewnętrzne nośniki danych stają się przestarzałe. A jednak operator NAS zachowuje kontrolę nad swoimi danymi.

Serwer Synology DiskStation – idealny NAS do użytku domowego

Jeśli nie chcesz powierzyć danych innemu dostawcy i chcesz wybrać NAS, możesz użyć DiskStation Manager (DSM) jako na przykład pamięci masowej w chmurze. Przeznaczony dla początkujących, kompaktowy i energooszczędny 1-kieszeniowy NAS DS119j błyszczy wszechstronnymi funkcjami programowymi, intuicyjnym interfejsem użytkownika i dobrym stosunkiem ceny do jakości. Serwer NAS firmy Synology jest dostosowany do środowisk domowych i służy również jako domowy serwer multimedialny. Serwer DS119j działa na intuicyjnym systemie operacyjnym dla urządzeń NAS firmy Synology, DiskStation Manager (DSM). Odpowiada za obsługę i zarządzanie usługami magazynowania.

Dostęp do serwera DiskStation Manager jest możliwy za pośrednictwem przeglądarki internetowej i wymaga podania adresu IP serwera NAS. Przypisany adres IP jest dynamicznie przypisywany do klientów prywatnych i zmieniany przy każdym połączeniu. Jednak za pośrednictwem Synology QuickConnect w DSM, Twój własny NAS może być stale dostępny z zewnątrz poprzez QuickConnect ID. Wszystko, co musisz zrobić, to skonfigurować konto Synology i wprowadzić numer seryjny serwera NAS.

Oprócz usług czysto serwerowych do dostarczania danych w sieci, DSM oferuje również inne możliwe aplikacje, takie jak tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych, usługi synchronizacji dla różnych platform, takich jak Android i IoS, i działa jako serwer multimedialny, zapewniając w ten sposób funkcje multimedialne. Służy również jako interfejs dla rozwiązań programowych, takich jak systemy zarządzania treścią, kalendarze i bazy danych. Zdjęcia, filmy wideo, spotkania lub kontakty można łatwo przenosić i udostępniać na urządzenia mobilne.

Serwer Synology DiskStation DS119 został niedawno uznany przez firmę Stiftung Warentest za jedno z najlepszych sieciowych urządzeń pamięci masowej.

 

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *