Najważniejsze systemy operacyjne Raspberry Pi dla producentów  

Najważniejsze systemy operacyjne Raspberry Pi dla producentów

Raspberry Pi jest idealną podstawą dla wielu projektów producenckich. Dzieje się tak nie tylko dzięki wszechstronnym akcesoriom, ale także dzięki różnym systemom operacyjnym, które nadają komputerowi pokładowemu żądane funkcje w zależności od projektu.

Producenci nadają się szczególnie do systemów operacyjnych, które mogą być stosowane na różne sposoby. Po zapoznaniu się z systemem operacyjnym można realizować wiele różnych projektów w znanym środowisku.

Poniżej przedstawiamy sześć systemów operacyjnych poza NOOBS:

1) Raspbian – dobry standard

Raspbian jest systemem operacyjnym opartym na Debianie, oficjalnie wspieranym przez Fundację Raspberry Pi. Jest to zatem system operacyjny, który został specjalnie zoptymalizowany pod kątem stosowania z Raspberry Pi. Ze względu na status oficjalnego systemu operacyjnego Raspberry Pi, od samego początku istniały również narzędzia do nauki programowania na Raspbian. System operacyjny szybko cieszył się dużą popularnością wśród początkujących użytkowników.

Kolejnym punktem, który sprawia, że Raspbian jest szczególnie przyjazny dla początkujących, jest graficzny interfejs użytkownika PIXEL (Pi Improved X-Window Environment, Lightweight).
Użytkownicy mają do dyspozycji dużą bibliotekę oprogramowania, która obejmuje klientów pocztowych, przeglądarki, programy do przetwarzania tekstu i gry, takie jak Minecraft.

Więcej wersji światła przyjaznych zasobom, przyjaznych dla środowiska

Dla zaawansowanych użytkowników, którzy nie chcą mieć pulpitu z oknami, dostępna jest lekka wersja dla każdej dystrybucji, Raspbian Lite. Ponieważ oferuje tylko najbardziej potrzebne programy i nie posiada pakietów Java, szybsze czasy rozruchu są możliwe dzięki Raspbian Lite. Ponadto, użytkownik ma więcej pamięci do dyspozycji w celu wdrożenia aplikacji samoprogramowanych.

Inną interesującą alternatywą, która również jest bardzo przyjazna dla zasobów, ale nadal posiada graficzny interfejs użytkownika, jest Diet Pi. Podobnie jak Raspbian, jest on oparty na jądrze Debiana 4.14, ale ściśle mówiąc nie jest to wersja Raspbian.

2) Ubuntu Mate

Ubuntu od dawna jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych dystrybucji Linuksa. Ubuntu Mate jest również oparty na Debianie i działa bardzo stabilnie na Raspberry 2 i 3. Główną różnicą w stosunku do oryginalnego Ubuntu jest to, że używa środowiska graficznego MATE. Obsługuje PowerPC i ARMv7.

Ubuntu Mate jest szczególnie przyjazny dla użytkownika, ponieważ zapewnia jednolity system operacyjny dla wszystkich aplikacji. Zawiera również przydatne aplikacje, takie jak menedżer plików, edytor tekstu, wyświetlanie obrazów, monitorowanie systemu i terminale.
Użytkownicy powinni wybrać kartę microSDHC klasy 6 lub 10 dla zapewnienia płynnej pracy.

3) Ubuntu Core

Ten wariant jest szczególnie przydatny w przypadku zastosowań w chmurze i Internetu przedmiotów. Ubuntu Core przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa i jest szczególnie energooszczędny i wytrzymały. Dystrybucja jest odpowiednia zarówno dla komputerów domowych, jak i serwerów.

Szczególną cechą jest to, że każdy pakiet oprogramowania jest pakowany jako pojedyncza jednostka zwana Snap. Zapewnia to większą stabilność, ponieważ luki w zabezpieczeniach mają wpływ tylko na pojedynczy zatrzask, a nie na całą aplikację. Ponadto regularne aktualizacje zapewniają większe bezpieczeństwo.

4) Arch Linux

Arch Linux jest bardzo minimalistycznym i oszczędzającym zasoby systemem operacyjnym, który można indywidualnie dostosować do własnych projektów. System operacyjny oferuje dystrybucję dla ARMv6, ARMv7 i ARMv8 oraz obsługuje interfejsy Raspberry Pi i GPIO.

Jest on skierowany do bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy lubią poznawać dokumentację i znajdować rzeczy dla siebie. System operacyjny nie posiada graficznego interfejsu użytkownika ani menu konfiguracyjnego.

Głębokie szkolenie nagradzane jest możliwością pełnej kontroli nad systemem operacyjnym i realizacji własnych pomysłów. Więc używasz tylko zasobów Raspberry Pi do funkcji, których naprawdę potrzebujesz.

5) FreeBSD

FreeBSD jest oparty na systemie operacyjnym Berkeley Software Distribution. System operacyjny podobny do UNIX (ale nie w pełni zgodny z POSIX-em) jest odpowiedni dla serwerów, komputerów stacjonarnych i systemów wbudowanych.

Koncentruje się na wydajności, sieci i możliwościach pamięci masowej. Jest on często stosowany w przypadku aplikacji o dużej obciążalności, systemów szkieletowych Internetu, takich jak routery o wysokiej wydajności lub platformy hostingowe. Tam okazuje się być szczególnie szybki i niezawodny.

 

6) SARPi

SARPi jest uważana za najstarszą dystrybucję Linuksa utrzymywaną do dziś. Ma prostą strukturę, która również przypomina UNIX. Dystrybucja jest zawsze rozszerzana o nowe pakiety, co gwarantuje bezpieczeństwo i stabilne działanie systemu operacyjnego.

Dzięki SARPi użytkownicy mogą sami decydować, które funkcje są im naprawdę potrzebne. Aplikacje lub biblioteki oprogramowania muszą być instalowane oddzielnie dla każdej funkcji. To, czego nie potrzebuje, nie zajmuje żadnej cennej przestrzeni magazynowej.

Konfiguracja i administracja są wykonywane z plików tekstowych i kilku skryptów powłoki zamiast interfejsów GUI. Oznacza to, że system operacyjny jest bardziej skierowany do użytkowników posiadających wcześniejszą wiedzę o Linuksie lub Raspberry Pi.

Wniosek

Czy to dla początkujących, czy zaawansowanych producentów elektroniki – Raspberry Pi stanowi dobrą podstawę dla projektów o każdym poziomie trudności. Różne systemy operacyjne wnoszą do tego istotny wkład. W zależności od poziomu wiedzy, własnych preferencji lub wymagań technicznych, producenci mogą wybrać system operacyjny, którego potrzebują.

Zaletą prezentowanych systemów operacyjnych jest to, że wszystkie one mają żywą i czasami bardzo dużą społeczność online. Więc możesz szybko znaleźć rozwiązanie dla wszystkich rodzajów problemów lub przedyskutować swoje pomysły na forum.

Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o Raspberry Pi.

 

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *