Planowanie i wdrażanie oświetlenia ogrodowego jest tak proste.  

Planowanie i wdrażanie oświetlenia ogrodowego jest tak proste.

Dni stają się coraz dłuższe, ostatni śnieg topnieje w wyższych regionach – w skrócie: nowy sezon ogrodowy jest tuż za rogiem. Wielu właścicieli ogrodów korzysta z tej okazji, aby przemyśleć i zoptymalizować swój projekt ogrodu. Obejmuje to również dobrze przemyślane oświetlenie ogrodu.

Zwłaszcza sektor oświetleniowy jest często pomijany przy planowaniu odpowiednich nasadzeń, planowaniu ścieżek, miejsc siedzących lub instalacji stawu ogrodowego lub obiektu wodnego. Ale to zemsta. Kiedy ogród został już założony, instalacja niezbędnego okablowania była bardzo żmudna i często kosztowna.

Wielu miłośników ogrodów stoi w obliczu ogromnego wyzwania, jakim jest realizacja ich pomysłów na oświetlenie. Ponieważ jedno jest pewne: oświetlenie w decydujący sposób wpływa na atmosferę zieleni.

Jak zacząć?

Konfigurator Plug & Shine firmy Paulmann udostępnia narzędzie online do planowania oświetlenia ogrodowego, które ułatwia planowanie oświetlenia różnych powierzchni ogrodowych w przemyślany sposób.

Związany z tym system oświetlenia Plug & Shine oferuje również dużą liczbę opraw, które umieszczają obszary zewnętrzne we właściwym świetle. Technologia 24 V DC oferuje maksymalne bezpieczeństwo i elastyczność przy układaniu opraw dzięki prostemu systemowi wtykowemu. Instalacja oświetleniowa w ogrodzie może być łatwo połączona z szeroką gamą opraw, kabli i transformatorów, które można również łatwo zamontować.

 

Ogród nie jest ogrodem.

Istnieją cztery główne obszary, z których wszystkie mają różne wymagania w zakresie natężenia oświetlenia i wzornictwa:

– Wejście do garażu
– trasy
– tarasy
– Łóżka, które mają być zaakcentowane światłem.

Oświetlenie wejścia do garażu

Nieruchomość lub wejście do garażu z pewnością nie jest odpowiednim miejscem na romantyczne oświetlenie. Jasność i wszechstronne oświetlenie są tutaj pożądane.

W tym celu Paulmann oferuje oprawę podłogową wpuszczaną Plug&Shine IP67 3000K 38° 6W 24V Silver, która jest szczególnie przydatna w przypadku podjazdów. Dzięki specjalnej wytrzymałości (nośność do 500 kg) i możliwości wpuszczenia go całkowicie do podłogi i wychylenia do 20 stopni, jest to bardzo praktyczne światło LED.

Jest nierdzewna, wodoodporna i pyłoszczelna. Ponadto emituje ciepłe białe światło o natężeniu 3000 Kelvina i nie ma nic przeciwko temu, aby samochód go przejechał.

Oświetlenie ogrodowe dla ścieżek

W razie wątpliwości, ryzyko potknięcia się o źle oświetloną drogę do drzwi wejściowych może stać się bardzo kosztowne. Głównym problemem w planowaniu oświetlenia zewnętrznego powinno być zatem zaprojektowanie wystarczająco jasnego oświetlenia ścieżki, które obejmuje wszystkie ścieżki.

Idealnie byłoby, gdyby oprawa została włączona automatycznie w połączeniu z czujnikiem ruchu. Oprawa Plug&Shine Bollard Cone IP67 4,3W 24V 90° Anthracite, wykonana z odpornego na warunki atmosferyczne odlewanego ciśnieniowo aluminium, oferuje kąt świecenia 90 stopni, dzięki czemu może bezpiecznie oświetlać chodniki o bardzo atrakcyjnym, ponadczasowym, nowoczesnym wzornictwie.

Tarasy z nastrojowym otoczeniem

Tarasy nadają się szczególnie do opraw atmosferycznych, które tworzą przyjemną atmosferę i towarzyszą wieczornej lampce czerwonego wina w relaksującej atmosferze z ciepłobiałym oświetleniem tam, gdzie to możliwe.

Coraz częściej do tego celu wykorzystywane są również łańcuchy świateł, które można ozdobnie przymocować do przegrody tarasowej, pobliskiego krzewu lub nawet do ściany domu. Również tutaj Paulmann oferuje rozwiązanie: łańcuch świetlny Plug&Shine IP44, 3000K, z 7 lampami.

Zespoły ogrodowe z akcentami oświetleniowymi

Obszary ogrodowe, na których specjalne nasadzenia lub specjalny projekt ma być podkreślony przez światło, mają zupełnie inne wymagania dla opraw, takich jak wejście do garażu. Celem jest stworzenie odprężającej atmosfery i nadanie wizualnego akcentu w ciemności poprzez podkreślenie roślin, elementów wystroju ogrodu lub szopy ogrodowe.

Podobnie jak w przypadku obiektu oświetleniowego Plug&Shine Stone IP67, 3000K, Ø 35 cm, sama oprawa zewnętrzna może stać się obiektem w całym projekcie lub można wybrać takie miejsca, jak szpikulec ziemny Plug&Shine Cone IP67, 6,8 W, 18°, które dyskretnie pozostają w tle i kierują swoją jasność w stronę szczególnie pięknych elementów ogrodu.

 

I to jest tak proste jak to.

Zwłaszcza zmienność i łatwość obsługi systemu Plug&Shine sprawiają, że Plug&Shine jest idealnym rozwiązaniem dla własnej realizacji systemu oświetlenia zewnętrznego. Napięcie 24 V DC spełnia wysokie wymagania bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. Szeroka gama opraw oświetleniowych obejmuje również atrakcyjne lampy zewnętrzne dla amatorów w dziedzinie elektryki, które są następnie po prostu umieszczane w ogrodzie.

Następnym krokiem jest połączenie pojedynczego systemu kablowego o maksymalnej długości do 50 metrów i dobór odpowiedniego transformatora zgodnie z ogólną linią. Wszystko czego potrzebujesz to zewnętrzne gniazdo. Podłączone i gotowe!

Kabel sprawia, że różnica polega na tym, że

Kable o stopniu ochrony IP 68 są optymalnie zabezpieczone przed wodą. Urządzenia i oprawy oświetleniowe o stopniu ochrony IP 67 lub wyższym są nie tylko chronione przed strumieniem wody i ciałami obcymi, lecz także przetrwają krótkotrwałe zanurzenie – rozpoznawalne dzięki cyfrze 7. Więcej informacji na temat stopnia ochrony IP można znaleźć tutaj, w magazynie.

Jako prosty system wtykowy, kable można łatwo układać na powierzchni i pod ziemią bez żadnej wiedzy. Ponadto system może być w każdej chwili elastycznie rozbudowywany do maksymalnej łącznej mocy 150 W. W zależności od kabla, do siedmiu opraw i akcesoriów można podłączyć bezpośrednio do gniazda odgałęzionego bez konieczności stosowania dodatkowych złączy. Nieużywane gałęzie gniazda odgałęzienia są po prostu zamykane dostarczonymi zaślepkami.

Nośnik mocy Transformator

W zależności od zapotrzebowania na moc, wybiera się jeden z trzech dostępnych transformatorów, które posiadają stopień ochrony IP 44 i tym samym są chronione przed wodą rozpryskową. W przypadku dwóch większych modeli dostępne są również specjalne pokrywy w kolorze systemowym, które dyskretnie i gustownie integrują się z otoczeniem.

Komfortowe kierowanie ułatwione

Jeden lub więcej sterowników może być zintegrowany z zespołem przewodów w celu wygodnego sterowania całym oświetleniem zewnętrznym systemu Plug&Shine. Umożliwia to łatwe przyciemnianie światła zewnętrznego lub włączanie i wyłączanie światła zewnętrznego za pomocą pilota zdalnego sterowania. Pilot zdalnego sterowania obsługuje dowolną liczbę sterowników w maksymalnie czterech różnych grupach. Efekt pamięci gwarantuje, że ostatnie ustawienie zostanie przejęte ponownie.

I tak, nawet po zniknięciu ostatniego śniegu i zanim rośliny odzyskają pełny blask, można łatwo, bezpiecznie i stylowo zapewnić wystarczającą ilość światła w ciemności we wszystkich obszarach zewnętrznych.
Szczegółowy artykuł na temat tego, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu oświetlenia zewnętrznego, znajdziesz w tym artykule w naszym magazynie internetowym.

Obrazek na okładce: reichelt

 

 

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *