Klasa ochrony IP: tak dobrze musi być chronione oświetlenie zewnętrzne.  

Klasa ochrony IP: tak dobrze musi być chronione oświetlenie zewnętrzne.

Oprawy oświetleniowe w domu i w ogrodzie mogą być dosłownie w deszczu, więc w ten czy inny sposób muszą być wodoodporne i odporne na zabrudzenia. Ale co to dokładnie oznacza? W opisie technicznym lub opakowaniu wielu urządzeń elektrycznych i opraw oświetleniowych znajduje się zatem odpowiedni stopień ochrony IP.

IP oznacza „stopień ochrony”, co w języku angielskim oznacza „ochronę przed penetracją”. Kod IP określa zatem stopień ochrony obudowy przed przedostawaniem się ciał obcych i wody. W tym przewodniku dowiesz się, który stopień ochrony IP jest najlepszym wyborem w zależności od lokalizacji oświetlenia zewnętrznego.

W ten sposób tworzony jest kod IP.

Stopień ochrony IP zawsze składa się z dwóch cyfr:

– Pierwsza cyfra opisuje ochronę przed kontaktem i wjazdem ciał obcych. Zakres od 0 do 6, gdzie 0 oznacza „bez ochrony”, a 6 oznacza maksymalną ochronę przed pyłem i kontaktem. W międzyczasie liczby różnią się średnicą ciała obcego, które może przeniknąć.

– Druga cyfra oznacza ochronę przed przedostawaniem się wody i wilgoci. Ma 9 poziomów: Od niezabezpieczonych (poziom 0) do odpornych na kapanie, rozpylanie, strugoszczelnych i chroniących przed myjniami wysokociśnieniowymi i parowymi (poziom 9).

Niech będzie światło.

Wymagany stopień ochrony IP zależy od danego zastosowania. Istnieje wiele sposobów instalacji opraw oświetleniowych na zewnątrz budynków. Różne sytuacje wymagają różnych wymagań w zakresie ochrony IP. Na podstawie tych przykładów nie ma nic złego przy wyborze opraw zewnętrznych.

IP23: Do uzyskania pięknego oświetlenia ogólnego wokół domu, na przykład do opraw w daszku i na drzwiach wejściowych, potrzebna jest co najmniej ochrona IP23. Chroni to oprawy przed rozpylaniem wody. Dla porównania: model o stopniu ochrony IP20 jest odporny na ciała obce o średnicy od 12,5 mm, ale nie na wodę (druga cyfra 0).

IP44: Wszystkie oprawy stosowane w domu lub pod dachem, takie jak oprawy numer domu lub oprawy ścienne do zabudowy, muszą być zabezpieczone przed wodą rozpryskową ze wszystkich stron. Do tego potrzebny jest co najmniej stopień ochrony IP44, przy czym druga cyfra 4 ponownie opisuje stopień ochrony przed wodą. Pierwsza cyfra oznacza, że modele te nie są w stanie wytrzymać ciał obcych o średnicy większej niż jeden milimetr. Przykładowo owady nie mają szans na przedostanie się do wnętrza opraw klasy IP44 – przykładem może być wysokowydajna oprawa ścienna LED Vicencza.

IP65: W przypadku instalacji opraw wpuszczanych pod zadaszeniem lub naświetlaczy zewnętrznych, lampy powinny posiadać minimalny stopień ochrony IP65. Rysunek 6 wskazuje, że lampy są pyłoszczelne. Druga cyfra 5 oznacza również, że lampy są odporne na strumienie wody. IP67: Urządzenia z tym certyfikatem są nie tylko chronione przed strumieniem wody i ciałami obcymi, ale również przetrwają krótkotrwałe zanurzenie – rozpoznawalne na rysunku 7. Ładnym przykładem jest ciepły biały kostka brukowa LED Akiaki. Stopień ochrony IP67 znany jest również w przypadku niektórych wodoszczelnych smartfonów, tabletów i innych urządzeń technicznych.

IP69K: Modele oświetlenia zewnętrznego z tym certyfikatem są absolutnie nieprzepuszczalne dla ciał obcych i wody, a nawet odporne na czyszczenie strumieniem pary i wysokiego ciśnienia. K” wskazuje również, że oprawy te mogą być również stosowane w niekorzystnych warunkach, np. w kopalniach.

Zdjęcie: Fotolia / 41246338 / jednostkaypix

 

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *