Modernizacja komputera PC – co należy wziąć pod uwagę, aby przywrócić szybkość pracy peceta  

Modernizacja komputera PC – co należy wziąć pod uwagę, aby przywrócić szybkość pracy peceta

Wszyscy to znamy. Praca z niegdyś potężnym komputerem PC staje się stopniowo coraz bardziej uciążliwa, a czasy oczekiwania – coraz dłuższe. Podczas, gdy oprogramowanie stale ewoluowało wymagając coraz większych zasobów, nasz pecet pozostawał ciągle taki sam. Tutaj dowiesz się, jak przywrócić komputerowi PC dawną sprawność dzięki kilku skutecznym modernizacjom. Zacznijmy od pytania podstawowego: Jaka moc jest Ci faktycznie potrzebna?

Typowe zastosowania

Prace biurowe

W przypadku zastosowań biurowych, takich jak przetwarzanie tekstu, poczta elektroniczna i Internet, wystarczy tani procesor (np. AMD lub Intel) i co najmniej 4 GB pamięci RAM. Jeśli jednak chcesz od czasu do czasu edytować zdjęcia z wakacji lub surfować z wieloma zakładkami przeglądarki, wybierz 8 GB. Dodatkowa karta graficzna nie jest potrzebna –  grafika zintegrowana z procesorem jest całkowicie wystarczająca. Cichy dysk twardy SSD zapewnia szybkie uruchamianie programów i krótki czasy rozruchu Windows.

Multimedia         

Dla edycji wideo kluczowe znaczenie ma dostępność wystarczającej ilości pamięci. Przy rozdzielczości filmów 1080p pamięć powinna wynosić co najmniej 8 GB, a przy 4K – co najmniej 16 GB. Ponieważ zarówno edycja zdjęć, jak i wideo intensywnie korzystają z zapisu i odczytu dysku, warto zainwestować w dysk SSD.

Warta zachodu jest również karta graficzna obsługująca OpenCL lub CUDA, ponieważ profesjonalne oprogramowanie, takie jak Adobe Premiere, potrafi wykorzystać ją do obliczeń.

Tworzenie oprogramowania

Nowoczesne środowiska programistyczne korzystają z dużej ilości pamięci – zalecana jest zatem pojemność 16 GB lub więcej. Ponadto, projekty często składają się z wielu małych plików, które są analizowane za pomocą odpowiednich narzędzi – dysk SSD proces ten znacznie przyspieszy. Pamięć i SSD są zatem ważniejsze niż najszybszy nawet procesor. Prosty układ graficzny zintegrowany z płytą główną często wystarcza w zupełności do obsługi grafiki. Tylko jeśli pracujesz z więcej, niż jednym ekranem, powinieneś upewnić się, czy komputer dysponuje wystarczającą liczbą odpowiednich złączy.

Gry

Nowoczesne gry wymagają wielu zasobów pod każdym względem, zatem w przypadku komputerów do gier w odniesieniu do wszystkich komponentów obowiązuje zasada: im lepsze tym lepiej. Do płynnego grania są niezbędne szybki procesor i dobra karta graficzna 3D, a 16 GB pamięci RAM jest teraz dla nowoczesnych gier minimalnym wymogiem. Dysk SSD nie jest wprawdzie absolutnie konieczny, ale zapewnia szybsze uruchamianie programów i znacznie krótsze czasy ładowania.

Najważniejsze elementy i ich współdziałanie

Pamięć RAM

Zasada ogólna brzmi: Im większa objętość danych, na których pracujesz, tym większa powinna być pamięć – lepiej mieć za dużo niż za mało pamięci. Jeśli bowiem dostępna pamięć jest za mała, do uzupełnienia brakującej reszty używany jest znacznie wolniejszy dysk twardy.

Maksymalna ilość pamięci, jaką można mieć, zależy od systemu operacyjnego, płyty głównej i procesora: Jeśli systemem operacyjnym jest wersja 32-bitowa, możliwe są tylko maksymalnie 4 GB. System 64-bitowy obsługuje zaś do 128 GB. W systemie Windows informacje te można znaleźć we właściwościach systemu, do których można uzyskać dostęp naciskając jednocześnie klawisze Windows i Pause.

Ile pamięci obsługują płyta główna i procesor, można dowiedzieć się w specyfikacji producenta.

Przy wyborze głównych modułów pamięci szczególne znaczenie mają trzy właściwości:

  • Standard: Komputery PC zazwyczaj korzystają z modułów DIMM, zaś laptopy i Mini-PC są często wyposażone w mniejsze układy SO-DIMM.
  • Generacja DDR: Nowoczesne komputery współpracują z tzw. modułami „Double Data Rate” lub w skrócie „DDR”. Dzielą się one na różne, niekompatybilne ze sobą, generacje. Szczęśliwie, przerwa w listwie stykowej zapobiega przypadkowej instalacji modułu złej generacji.
  • Częstotliwość taktowania: Częstotliwość taktowania pamięci RAM można teoretycznie ustawić dowolnie, ale wszystkie moduły pracują z prędkością najwolniejszego.

Wskazówka: Jeśli chcesz zmodernizować posiadaną pamięć RAM, najlepszym sposobem jest kierowanie się typem posiadanych modułów.

Pamięć zewnętrzna

Dyski twarde dzielą są na klasyczne dyski twarde HDD z tarczami magnetycznymi oraz dyski twarde SSD, które działają podobnie jak karty pamięci lub pamięci USB.

Podczas gdy klasyczne dyski twarde są znacznie tańsze, szczególnie w przypadku dużych pojemności, dyski twarde SSD kuszą znacznie większą prędkością, ponieważ nie posiadają już żadnych ruchomych części. W dyskach SSD do przeszłości odchodzi klasyczny problem defragmentacji. Zalety są szczególnie widoczne w przypadku pracy z wieloma plikami, uruchamiania komputera lub pojedynczych programów. Przyjemny efekt uboczny: Dyski twarde SSD są całkowicie bezgłośne.

Dokonując wyboru, należy najpierw zwrócić uwagę na format (np. 2,5″, 3,5″ lub M.2 dla niektórych Mini-PC), który zależy głównie od wielkości obudowy komputera PC. Ponadto, ważny jest rodzaj złącza – zwykle jest to SATA.

Procesor (CPU)

W przypadku procesorów kluczowe znaczenie ma wybranie jak najnowocześniejszego modelu, ponieważ oprócz częstotliwości taktowania zegara i liczby rdzeni, kluczową rolę w wydajności odgrywa struktura wewnętrzna.

Najważniejszymi cechami procesora są:

  • Częstotliwość taktowania: Częstotliwość zegara wskazuje, jak szybko procesor może przetwarzać instrukcje. Procesory o wyższej częstotliwości taktowania są szybsze niż porównywalne procesory o niższej częstotliwości taktowania, ale zużywają więcej energii.
  • Liczba rdzeni: Jeden rdzeń może obsługiwać jednocześnie jeden proces. Większość procesorów obsługuje co najmniej dwa procesy, co jest wystarczające dla prostych aplikacji. Do bardziej wymagających zastosowań zalecane są cztery rdzenie.
  • Pamięć podręczna: Najszybszy bufor w komputerze PC. Dane, które nie mieszczą się w pamięci podręcznej są dopiero pobierane z pamięci roboczej.

Dla procesora zazwyczaj podaje się typ i częstotliwość taktowania dla obsługiwanych modułów RAM. Powinny one być ze sobą zgodne, ponieważ o ile szybsze moduły RAM są technicznie możliwe do zastosowania, o tyle nie przynoszą żadnych korzyści. Istnieje również górna granica maksymalnej ilości pamięci, którą procesor może obsługiwać.

Uwaga: Najmocniejsze procesory mają sens tylko wtedy, gdy wystarczająco szybkie są pozostałe komponenty, przy czym procesor i płyta główna muszą być ze sobą zgodne. Producenci płyt głównych publikują listę procesorów obsługiwanych przez każdą płytę główną.

Karta graficzna

Dla prostych aplikacji jest zazwyczaj wystarczający układ graficzny zintegrowany z procesorem, natomiast dla bardziej wymagających aplikacji (np. do edycji zdjęć i filmów wideo lub gier) lub pracy z wieloma monitorami, przydatna jest oddzielna karta graficzna. W przypadku bardzo potężnych kart graficznych należy upewnić się, czy wystarczająco mocny jest również zasilacz komputera.

Najważniejszymi cechami karty graficznej są:

 

  • Częstotliwość taktowania GPU: Wartość ta wskazuje prędkość procesora graficznego (GPU).
  • Pamięć graficzna i przepustowość: W celu wykorzystania wysokiej wydajności układu GPU, wymagane w danej chwili dane są przesyłane z pamięci głównej do pamięci karty graficznej. Pamięć graficzna jest zainstalowana na stałe i nie może być rozszerzana, natomiast  szerokość pasma wskazuje, jak szybko dane są przesyłane do pamięci graficznej.
  • Jednostki shader: Liczba jednostek shadera jest miarą tego, ile obliczeń GPU może wykonać jednocześnie. Rozwiązanie to zostało pierwotnie opracowane dla grafiki 3D ale obecnie jest wykorzystywane przez inne aplikacje, na przykład oprogramowanie do edycji wideo.

Wskazówka: Karty graficzne różnią się wymiarami. Niektóre są nieco dłuższe niż inne, a niektóre zajmują miejsce dwóch kart rozszerzeń, ponieważ mają bardzo okazały wentylator. Upewnij się więc, czy dana karta graficzna naprawdę pasuje do Twojego komputera.

Płyta główna

Wszystkie wątki zbiegają się w płycie głównej. Podstawą jest, aby płyta główna obsługiwała dany procesor i pamięć. Gniazda rozszerzeń są zwykle potrzebne tylko dla kart graficznych, ponieważ układy sieciowe i dźwiękowe są już wbudowane w większość płyt głównych. Jeśli korzystasz z licznych urządzeń zewnętrznych, powinieneś zwrócić uwagę na obecność wystarczającej liczby portów USB.

Płyty główne występują w różnych rozmiarach. Większość komputerów PC posiada płyty główne w formacie ATX lub µATX. Płyta tego drugiego standardu jest mniejsza i dlatego ma zwykle mniej slotów na rozszerzenia, takie jak karty graficzne.

Zestaw modernizacyjny – proste rozwiązanie

Prostym i niedrogim rozwiązaniem umożliwiającym aktualizację komputera PC jest tzw. zestaw modernizacyjny składający się z elementów, które są do siebie dopasowane i zostały wspólnie przetestowane. Zwykle w skład zestawu tuningowego wchodzą: płyta główna, procesor z chłodnicą i pamięć główna. Dzięki temu oszczędza się nie tylko na planowaniu, ale także zyskuje się pewność, że cały komputer będzie w pełni sprawny. Ponieważ zaś kupujemy komponenty jako zestaw, są one dodatkowo tańsze.

Modernizacja jest ograniczona do wymiany starej płyty głównej na zestaw modernizacyjny. Wszystkie moduły modernizacyjne posiadają ilustrowane instrukcje instalacji, dzięki czemu udaje się to bez żadnych problemów.

Zbuduj swój własny komputer PC używając zestawu modernizacyjnego

Przy okazji, moduły modernizacyjne są również łatwym sposobem na zbudowanie własnego komputera PC. Wystarczy odpowiednia pusta obudowa ATX z zasilaczem, wybrany moduł modernizacyjny i odpowiedni dysk twardy – komputer jest gotowy do pracy.

Ilustracja tytułowa: Fotolia, #190661380, Patrick Daxnbichler

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *