Ankieta: Drukarki 3D wkraczają do polskich domów  

Ankieta: Drukarki 3D wkraczają do polskich domów

Druk 3D od dawna ugruntował swoją pozycję w takich branżach, jak produkcja, medycyna, branża samochodowa, a nawet gastronomia. Badanie przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie reichelt elektronik pokazuje, że coraz częściej w gospodarstwach domowych pojawia się technologia druku 3D.

Połowa Polaków pragnie posiadać drukarkę 3D

Do tej pory drukarkę 3D posiadało tylko 16 procent mieszkańców Polski. Niemniej jednak połowa respondentów (50%) stwierdziła, że nie wyklucza zakupu drukarki 3D.

Osoby prywatne chciałyby korzystać z drukarki 3D w gospodarstwie domowym do produkcji następujących artykułów:

  • Ozdoby, np. wazony (45%)
  • Drobne elementy do wykonywania napraw (52%)
  • Komponenty techniczne do zastosowań hobbystycznych (43%)

Druk artykułów spożywczych: czekolada, ser do smarowania i podobne

Oprócz plastiku lub metalu, do drukowania cyfr czy napisów nadaje się również żywność. Polacy są jednak nadal sceptycznie nastawieni do tego zastosowania: 35 procent obecnie uważa, że druk 3D nie zyska popularności w sektorze spożywczym. Jednak 25% respondentów może sobie wyobrazić korzystanie z posiadanej lub przyszłej drukarki 3D do gotowania i pieczenia. Podczas, gdy słodycze, typu czekolada (38 proc.) lub marcepan i cukier (21 proc.) wydają się być dobrze przyjmowane, to potrawy wytrawne, np. mięso i wędliny (13 proc.) lub ser do smarowania (13 proc.) są w formie drukowanej w 3D mniej interesujące dla respondentów z Polski.

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *