Twórz wspaniałe Vlogi za pomocą GoPro i Premiere Elements  

Twórz wspaniałe Vlogi za pomocą GoPro i Premiere Elements

Youtube, Instagram czy Facebook – komunikacja z użyciem ruchomych obrazów jest wszechobecna. Dla początkującego Vloggera dostępne są liczne możliwości rozpoczęcia twórczej kariery. W naszym poradniku pokazujemy, w jaki sposób można stworzyć wysokiej jakości Vlog za pomocą GoPro i Premiere Essentials firmy Adobe.

Projekt

Przeznaczony dla: Początkujących

Nakład czasowy: W zależności od rodzaju materiałów video i Vloga – co najmniej godzinny czas nagrywania i edycji filmu

Koszt: ca. 500 €

Potrzebne elementy: GoPro, Premiere Elements

Można rozbudować o: – Statyw, kardan, oświetlenie wideo, mikrofon zewnętrzny, akcesoria GoPro

Potrzebujesz również: Laptopa, wydajnej karty pamięci

Przygotowanie: Temat i storyboard

Jeśli jesteś zainteresowany Vlogami, powinieneś najpierw odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: Jakie tematy chciałbyś poruszyć w swoim VLOGu? Z jaką częstotliwością chcesz „vlogować”? Jak długie będą Twoje filmy?

Dopiero potem możesz rozpocząć filmowanie za pomocą GoPro. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie dla każdego Vlogu małego storyboardu, w którym zaplanujesz sekwencje i ustawienia. Storyboard ułatwia również wybór akcesoriów i ustawień użytych w poszczególnych scenach oraz odpowiednie zaplanowanie tych ostatnich.

Wybierz ustawienia GoPro

Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z kręceniem filmów, zalecamy, abyś użył automatycznych ustawień kamerki GoPro. Jeśli jednak rozumiesz takie pojęcia, jak wartość ISO, czas otwarcia migawki, balans bieli i nasycenie barw, możesz również skorzystać z trybu „Protune” GoPro i samodzielnie ustawić odpowiednie wartości uzyskując pożądany efekt.

Należy również zadać sobie pytanie, czy nasze nagranie musi koniecznie mieć jakość 4K, bowiem materiały te zajmują mnóstwo miejsca na dysku, zaś wiele urządzeń odtwarzających nie jest jeszcze w stanie odtworzyć ich w oryginalnej rozdzielczości 4K.

Właściwa perspektywa i dobór akcesoriów

Po ustawieniu parametrów wideo, następnym krokiem jest kinematograficzna realizacja pomysłu na Vlog. Decydujące znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniej perspektywy i ewentualnych akcesoriów.

  • Na przykład, jeśli chcesz mówić do kamery podczas ruchu, przydatny będzie kardan lub selfiestick, które pomogą utrzymać kamerę w stabilnej pozycji i uniknąć drgań.
  • Jeśli z kolei zamierzasz filmować akcję, na przykład kręcić podczas jazdy na rowerze, na łyżwach lub nartach, przydadzą się samoprzylepne podkładki i uchwyt na kask lub specjalny pasek na klatkę piersiową, do którego można bezpiecznie przymocować kamerę, a które mogą pomóc w tworzeniu żywych sekwencji wideo.
  • Jeśli natomiast planujesz sekwencje, podczas których mówisz do kamery siedząc przy biurku, zalecany byłby statyw. Ponadto, warto użyć oświetlenia wideo aby optymalnie doświetlić twarz.

Aby urozmaicić Vlog, można wykorzystać różne perspektywy i filmować zarówno zbliżenia, jak i plan szeroki. Różne kąty filmowania i różne odległości do obiektów lub ludzi przyciągną uwagę i uczynią Twój film interesującym.

Importowanie i edycja materiału z GoPro w Premier Essentials

Po wykonaniu wszystkich nagrań, pliki wideo muszą zostać zaimportowane do Premiere Essentials. W tym celu można podłączyć GoPro kablem USB do laptopa lub komputera albo włożyć kartę microSD przez adapter SD do gniazda karty pamięci laptopa lub komputera (jeśli jest dostępne).

Etap 1. Zaimportowanie materiału filmowego

Otwórz Premiere Essentials i wciśnij przycisk „Add Media” – tam możesz wybrać i zaimportować nakręcone klipy.

Teraz możesz rozpocząć pracę z materiałem w Premiere Essentials: Premiere Essentials zawiera specjalnie w tym celu stworzony moduł pomocy „Guided Edit”. Ma on nazwę „Fix action cam footage”. Jeśli wybierzesz go w zakładce „Dostosowanie wideo”, zostaniesz poprowadzony krok po kroku przez proces tworzenia Vlogu:

Etap 2. Wybór i edycja sekwencji wideo

Najpierw program daje możliwość wyboru sekwencji wideo, które będziesz chciał wykorzystać w gotowym Vlogu. W drugim etapie, narzędzie „Smart Trim” oferuje możliwość samodzielnego przycinania lub pozwala oprogramowaniu robić to automatycznie.

Etap 3 Podkład muzyczny

Jeśli chcesz podłożyć pod film muzykę, pamiętaj, żeby przycinać sekwencje wideo dokładnie do rytmu muzyki. Ten szczegół sprawi, że film stanie się dynamiczny i płynny, a poszczególne cięcia mniej widoczne. Wskazówka: Upewnij się w kontekście ewentualnej publikacji filmu, że wykorzystujesz muzykę wolną od tantiem.

Etap 4 Detale i poprawki

Na zakończenie można w razie potrzeby skompensować zniekształcenia obiektywu w zmontowanym filmie. Wystarczy wybrać odpowiedni efekt, a Premiere Essentials automatycznie usunie zniekształcenia. W razie potrzeby można dokonać ręcznych poprawek.

Ostatnim etapem edycji jest korekta barw: Również w tym przypadku oprogramowanie do edycji oferuje ustawienia wstępne, które można wybrać zgodnie z własnym upodobaniem.

Etap 5 Eksport

Na koniec eksportujemy gotowy Vlog. W Premiere Essentials wystarczy w tym celu kilka kliknięć. Należy wybrać żądaną opcję eksportu, a Premiere zrobi resztę.

Gotowy projekt

Po ukończeniu produkcji pierwszego własnego Vlogu, zauważysz, że przy drugim filmie wszystkie etapy będą łatwiejsze i szybsze, zaś praca z Premiere Essentials, który i tak jest bardzo przyjaznym dla użytkownika programem, stanie się bardziej intuicyjna. Od tej chwili nic już nie będzie stało na drodze Twojej karierze Vloggera!

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *