Radon w pomieszczeniach – co powinieneś wiedzieć i jak się chronić  

Radon w pomieszczeniach – co powinieneś wiedzieć i jak się chronić

Prawie każde gospodarstwo domowe w Niemczech jest w pewnym stopniu dotknięte skażeniem radonem, ale, jak wiadomo, zatrucie powoduje odpowiednia dawka.

Jakie są zagrożenia dla zdrowia związane z podwyższonym poziomem radonu? Jak najlepiej zmierzyć poziom radonu we własnych czterech ścianach? Jakie środki można podjąć w przypadku szkodliwego stężenia? Ten przewodnik poinformuje Cię o ukrytym zagrożeniu.

Czym jest radon?

Radon jest gazem radioaktywnym powstającym podczas rozpadu uranu zachodzącego w sposób naturalny w glebie. Poprzez najmniejsze pęknięcia i szczeliny w fundamencie gaz przenika do budynków i gromadzi się w powietrzu w pomieszczeniu. Dlatego też szczególnie narażone są piwnice i niższe pomieszczenia. Wdychanie gazu powoduje nieodwracalne szkody dla zdrowia, zwłaszcza dla dróg oddechowych. Radon jest jedną z głównych przyczyn raka płuc u osób niepalących.

Mapa radonowa Urzędu Federalnego ds. Ochrony przed Promieniowaniem może dostarczyć przybliżonej informacji, czy gospodarstwo domowe znajduje się w strefie ryzyka, natomiast tylko precyzyjny pomiar może pokazać, jak wysokie są rzeczywiste wartości. Ponadto radonem mogą być również zanieczyszczone materiały budowlane pochodzenia naturalnego, takie jak glina lub granit.

Dlatego sprawą najwyższej wagi jest monitorowanie własnego domu przez dłuższy okres czasu i podjęcie odpowiednich środków w przypadku zwiększonego stężenia gazu.

Jak wykryć podwyższone stężenie radonu?

Radon jest bezwonny, niewidoczny i nie powoduje żadnego fizycznego dyskomfortu w krótkim czasie. Jak więc można ocenić, czy stężenie radonu w powietrzu jest podwyższone i czy istnieje potencjalne zagrożenie dla zdrowia?

Jedynym sposobem na wiarygodne określenie zawartości radonu w budynku jest pomiar wartości radonu w dłuższym okresie czasu. Należy zapewnić przy tym wystarczającą precyzję pomiaru. Stężenie radioaktywnego gazu szlachetnego w pomieszczeniu zmienia się znacznie w zależności od pory dnia i pory roku.

Dzięki zastosowaniu monitora radonowego ciągła obserwacja staje się prosta i stosunkowo niedroga, ponieważ eliminuje konieczność przeprowadzania kosztownych i czasochłonnych badań laboratoryjnych.

Przedstawiamy dwa produkty wyposażone w różne funkcje, które mogą być wykorzystywane do różnych celów:

Dokładny, przyjazny dla użytkownika pomiar

Cyfrowym detektorem Airthings Home można szybko i łatwo przeprowadzić pomiary radonu. Pierwsze wyniki otrzymasz już po 24 godzinach.

Z wyświetlacza LCD można odczytać zarówno średnią wartość długoterminową z ostatnich dwunastu miesięcy, jak i średnią wartość krótkoterminową z ostatnich siedmiu dni.

Dane są aktualizowane co godzinę lub co 24 godziny. Gwarantowana jest przy tym najwyższa dokładność pomiaru.

Ponieważ urządzenie jest lekkie i przenośne, nadaje się również do monitorowania kilku pomieszczeń. W ten sposób można sprawdzić czy w całym domu nie ma szkodliwych gazów.

Ponieważ po stronie producenta nie muszą być wykonywane żadne badania laboratoryjne, cena produktu może być stosunkowo korzystna.

Sterowanie przez aplikację i inne funkcje

Jeszcze więcej funkcji oferuje detektor Airthings Wave. Oprócz zawartości radonu, mierzy on również temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu z maksymalną precyzją i dostarcza informacje bezpośrednio na smartfon.

Na App Dashboard można przeglądać i porównywać dane z różnych urządzeń. Wyniki pomiarów długo- i krótkoterminowych są przejrzyście przedstawione na wykresach.

W przypadku zwiększonego stężenia radonu urządzenie ostrzega użytkownika sygnałem alarmowym lub powiadomieniem w aplikacji.

Dzięki atrakcyjnemu, nowoczesnemu wzornictwu oraz kompatybilności z IFTTTT i Alexą, instrument ten jest również idealny dla fanów inteligentnego domu.

Zwiększone stężenie radonu – co robić?

Dzięki przyrządom pomiarowym, które można łatwo i precyzyjnie obsługiwać samodzielnie, zawsze mamy pewność co do wartości radonu we własnych czterech ścianach.

Ale co można zrobić, jeśli w dłuższym okresie czasu zostanie wykryte szkodliwe stężenie?

Ponieważ gaz przedostaje się do budynku przez najmniejsze nawet otwory w fundamencie, zaleca się uszczelnienie dotkniętych obszarów.

Ponadto, jeśli to możliwe, należy zastanowić się nad alternatywnym wykorzystaniem pomieszczeń mieszkalnych i unikać pozostawania w pomieszczeniach skażonych radonem. Pomocna może być również intensywna wentylacja dotkniętych pomieszczeń.

Ilustracja tytułowa: Adobe Stock, #131284361, nikkytok

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *