Efektywne oświetlenie dla dużych i małych firm  

Efektywne oświetlenie dla dużych i małych firm

Oświetlenie  stanowiska pracy odgrywa kluczową rolę dla koncentracji i dobrego samopoczucia pracowników. Przede wszystkim zaś przyczynia się do zapewnienia bezpiecznego i ergonomicznego środowiska pracy. Dlatego do zaplanowania właściwego oświetlenia warsztatów, hal produkcyjnych, salonów wystawowych i biur potrzebna jest profesjonalna wiedza, ponieważ oprawy oświetleniowe i źródła światła do użytku przemysłowego są regulowane przez jasno określone przepisy, które rzadko odgrywają rolę w sektorze prywatnym.

Jakie powinno być dobre oświetlenie w pomieszczeniach przemysłowych?

Kwestie związane z oświetleniem pomieszczeń wykorzystywanych do działalności gospodarczej, od hal produkcyjnych do biur i salonów sprzedaży, reguluje europejska norma DIN EN 12464-1. Jej przepisy opierają się na szeregu różnych czynników, takich jak funkcja miejsca pracy, aspekty związane z bezpieczeństwem oraz rodzaj i czas trwania działania.

Zgodnie z normą DIN EN 12464-1 kryteriami dobrego oświetlenia są: przyjemne otoczenie świetlne, wystarczające natężenie oświetlenia dla wykonywanej pracy lub obszaru działania, harmonijny rozkład światła i jego równomierność, minimalizacja odbić i refleksów światła oraz eliminacja migotania lub efektów stroboskopowych.

Ponadto należy zwrócić uwagę na jakość światła dziennego, jak również na odpowiednią barwę i oddawanie kolorów. Idealnym rozwiązaniem jest dynamiczne dostosowanie się oświetlenia do zmieniających się warunków.

Szczególnie istotne są następujące parametry:

  • Natężenie: Lux (lx)
  • Wartości graniczne dla oceny olśnienia: UGRL
  • Równomierny rozkład światła: UO
  • Indeks oddawania barw: Ra

Normy te w postaci standardów i wytycznych zapewniają bezpieczeństwo pracowników, produktów i maszyn.

Norma DIN EN 12464-1 nie określa żadnych stałych rozwiązań, ponieważ oświetlenie może zawsze wyglądać inaczej w zależności od lokalizacji i wpływu światła dziennego. Zawiera jedynie wymagania w zakresie ilości i jakości oświetlenia wewnętrznych miejsc pracy i obszarów z nimi związanych, a także zalecenia dotyczące stosowania właściwego oświetlenia. Stanowią one pomoc dla planistów, a jednocześnie dają im swobodę wypróbowywania nowych technologii i poszukiwania nowych rozwiązań.

Uwaga: Dla przedsiębiorstw w Niemczech stosuje się również Technischen Regeln für Arbeitsstätten ASR A3.4, które konkretyzują przepisy w sekcji „Oświetlenie”. Ponadto ubezpieczyciele od następstw nieszczęśliwych wypadków mogą mieć własne, specyficzne dla branży lub bardziej szczegółowe, wymagania, które muszą być spełnione w celu uzyskania pełnego zakresu ubezpieczenia.

Jasne i równomierne światło w zakładach produkcyjnych

Oświetlenie powierzchni przemysłowych, takich jak linie produkcyjne w halach, musi zapewniać optymalne warunki do wykonywania czynności wizualnych i jednocześnie spełniać zadania istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Jednolite i dobre oświetlenie pomaga uniknąć wypadków. Na przykład, jeśli oświetlenie jest niewystarczające, trudno jest ludzkiemu okiem rozpoznać, czy szybko obracająca się maszyna pracuje, czy nie.

Ponadto odpowiednie oświetlenie zapewnia wydajną pracę z pełną koncentracją. Norma DIN EN 12464-1 określa różne wymagania oświetleniowe dla różnych obszarów roboczych: Na przykład, natężenie oświetlenia w pomieszczeniach magazynowych powinno wynosić co najmniej 100 lx, podczas gdy prace o niskiej precyzji wymagają 200 – 300 lx. Średnie wymagania to wartość minimalna 500 lx, zaś prace bardzo precyzyjne wymagają co najmniej 1.000 lx.

W przemyśle i rzemiośle oświetlenie wewnętrzne jest często narażone na duże obciążenia, takie jak kurz, ciepło lub wilgoć. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności, nieodzowne jest bezawaryjne działanie każdej oprawy. Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na odpowiednią klasę ochrony IP.

Odpowiednie oświetlenie umożliwia wydajną pracę biurową

W biurze ważne jest oświetlenie bezcieniowe (wartość UGR) i światło nie powodujące zmęczenia (temperatura barwowa). Z tego powodu projekt oświetlenia w biurze powinien wykorzystywać przede wszystkim zastane światło dzienne, które, jak wykazano, sprzyja koncentracji i zdrowiu człowieka.

W idealnych warunkach światło dzienne wpada z boku i jest kierowane na sufit i górną część pomieszczenia. Pozwala to na lepsze rozprowadzenie światła w całym pomieszczeniu i symuluje warunki oświetleniowe panujące na dworze. Jeżeli konieczne jest zastosowanie sztucznego światła, powinno ono mieć chłodny biały odcień. To sygnał dla organizmu, że na zewnątrz panuje dzień, co sprzyja wydajności i koncentracji pracowników.

Ponadto należy zwracać uwagę na to, aby unikać oślepiania i irytujących odbić na ekranach. Pomocne są tu lampy bezodblaskowe lub taki układ oświetleniowy, w którym ewentualne bezpośrednie i odbite punkty świetlne znajdowały się z boku pracownika.

Produkty w odpowiednim świetle – oświetlenie w salonach sprzedaży

Z kolei pomieszczenia handlowe i sklepy często wymagają zaplanowania wyrafinowanego oświetlenia. Powinno ono tworzyć klientom atmosferę komfortu i inspirować ekscytującą prezentacją towaru. Dlatego można tu pracować z bardziej dramatyczną scenerią i akcentami świetlnymi.

Jednocześnie nacisk kładzie się na realistyczne odwzorowanie barw (CRI = wskaźnik odwzorowania kolorów, mierzony w Ra), tak aby towary prezentowały się odpowiednio atrakcyjnie. Szczególnie w przypadku odzieży, na przykład w przebieralniach, czynnikiem decydującym o zakupie jest odtworzenie światła dziennego.

LED – technologia przyszłości

Obecnie często pierwszym wyborem przy wyposażaniu, wymianie lub modernizacji oświetlenia jest energooszczędna technologia LED. Zaleta: Lampy LED są wielokrotnie bardziej energooszczędne niż na przykład lampy halogenowe lub energooszczędne. Dzięki nim można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 70 procent.

Ponadto źródła światła LED praktycznie obywają się bez konserwacji ze względu na ich długą żywotność. Przemysłowe oprawy LED o żywotności do 150.000 godzin zapewniają trzykrotnie dłuższą żywotność w porównaniu z tradycyjnymi oprawami LED.

Wyróżniają się one również szerokim zakresem zastosowań i możliwością zmiany barwy światła. W międzyczasie technologia LED stała się już dostępna w bardzo niskiej cenie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć oszczędzać pracę, pieniądze i czas!

Sprawdź szeroki wybór źródeł światła LED w sklepach reichelt.

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *