Oszczędność kosztów ogrzewania dzięki zastosowaniu odpowiedniego termoregulatora  

Oszczędność kosztów ogrzewania dzięki zastosowaniu odpowiedniego termoregulatora

Dzięki termoregulatorowi można zaoszczędzić sporo kosztów ogrzewania w domu. Istnieje jednak wiele różnych modeli termoregulatorów i często nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka, który produkt będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i wymaganiom. Tutaj wyjaśniamy, jak działają termoregulatory, przedstawiamy nowe produkty i dyskutujemy o tym, który termoregulator może być dla Ciebie odpowiedni.

Co jak działa termoregulator?

Termoregulator działa zasadniczo jak klasyczny termostat ręczny, czyli otwiera i zamyka zawór grzejnika. Termoregulator ma jednak tę zaletę, że wykonuje to zadanie „autonomicznie”, zgodnie z zadanymi kryteriami. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii, na przykład poprzez zamknięcie zaworu po osiągnięciu określonej temperatury zadanej lub po otwarciu okna w celu wietrzenia pomieszczenia. Dodatkowo można zdefiniować „pory grzania” – tak, aby dane pomieszczenie było ogrzewane tylko o tej porze dnia, w której jest użytkowane.

Ponieważ jednak istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi termoregulatorami pod względem możliwych zastosowań i ustawień, poniżej omawiamy cztery produkty przeznaczone dla różnych obszarów zastosowań.

Inteligentna i intuicyjna modernizacja

Nowe termostaty nie mają już wiele wspólnego ze znanymi pokrętłami na grzejnikach. Na przykład Genius LED 100 z nowej, inteligentnej serii termostatów grzewczych „Genius” pokazuje aktualne ustawienie temperatury na intuicyjnym, sześciostopniowym wykresie słupkowym LED.  Dzięki technologii „Fast Link”, która po raz pierwszy w historii znalazła zastosowanie w termoregulatorach, można za pomocą aplikacji tworzyć indywidualne plany ogrzewania, a następnie bezprzewodowo przekazywać je do termostatu. Transmisja odbywa na zasadzie impulsów świetlnych , które telefon komórkowy wysyła z aplikacji i ma miejsce po zbliżeniu telefonu do termoregulatora. Możemy w ten sposób oszczędzić sobie skomplikowanego programowania bezpośrednio na urządzeniu, a zarazem prosto i szybko zaprogramować kilka termostatów w domu przy użyciu tych samych ustawień.

Kolejną cechą jest tryb samouczenia, w którym urządzenie automatycznie rejestruje zmiany temperatury i na ich podstawie tworzy profil grzewczy.

Ten regulator doskonale nadaje się zatem jako model podstawowy, będąc szczególnie łatwym w instalacji i obsłudze. Nie musi być wpinany w system Smart Home, ale mimo to  stanowi atrakcyjny, nie tylko wizualnie, dodatek wyposażenia Twojego domu. Termostat możemy zaprogramować samodzielnie lub uruchomić automatyczne generowanie planu ogrzewania, aby zaoszczędzić koszty.

Większy komfort dzięki sterowaniu przez Bluetooth

Dobre rozwiązania dostępne są także dla tych, którzy oczekują od termostatu grzejnikowego większej elastyczności i bardziej inteligentnych funkcji.

Genius BLE 100 jest pod wieloma względami podobny do LED 100. Można utworzyć indywidualny plan ogrzewania w aplikacji i przesłać go do energooszczędnych regulatorów przez Bluetooth. Żądaną temperaturę można również wygodnie zmieniać w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji na smartfonie.

Jeśli więc potrzebujemy bardziej elastycznych możliwości sterowania, dobrym pomysłem jest inteligentny termoregulator, który może być sterowany za pomocą aplikacji.

O czym należy pamiętać podczas montażu

Dwa wymienione termoregulatory energooszczędne można – jak wiele porównywalnych modeli – łatwo zainstalować bez konieczności otwierania obiegu grzewczego. Oznacza to, że z tych inteligentnych rozwiązań mogą również korzystać najemcy w celu obniżenia kosztów ogrzewania. Przed wyprowadzką, na miejsce wracają stare termostaty, a energooszczędne regulatory można zamontować na grzejniku w nowym mieszkaniu. Przy instalacji należy jednak pamiętać, że grzejniki mogą mieć termostat zamontowany po prawej lub lewej stronie.

Jeśli zatem ktoś się często przeprowadza lub chce zyskać absolutną wielofunkcyjność, powinien skorzystać z regulatora, który oferuje dużą gamę opcji instalacji. Dobrym przykładem takiego jest Genius LCD 100, którego wyświetlacz można obracać o 180 stopni, tak aby wskazanie nie było prezentowane do góry nogami.

Skorzystaj ze wszystkich zalet systemu inteligentnego domu

Szukasz systemu grzewczego, który umie znacznie więcej? Jeśli tak, to zestaw do inteligentnego domu jest właśnie dla Ciebie. Dobrym początkiem jest Homematic IP Set Heating – easy connect. Także i w tym przypadku termostat można zamontować bez ingerencji w obieg wody w instalacji i ustawić indywidualny profil ogrzewania. Dodatkowo otrzymujemy w zestawie czujniki do ram okiennych. Gdy tylko zostanie otwarte okno, ogrzewanie automatycznie wyłączy się. Oszczędza to energię podczas wietrzenia.

Homematic IP Set Heating – easy connect może być używany jako rozwiązanie samodzielne, ale może też zostać wpięty w system Homematic IP Smart Home. Zaletą tego systemu jest to, że można go rozbudować do postaci kompleksowego rozwiązania Smart Home z dodatkowymi opcjonalnymi komponentami, sterownikami i czujnikami.
Otwiera to wiele innych możliwości, takich jak regulowanie i monitorowanie temperatury w pomieszczeniu za pomocą bezpłatnej aplikacji na smartfony – nawet zdalnie. Ponadto w każdej chwili można sprawdzić stan okien i drzwi. Dzięki indywidualnym ustawieniom w aplikacji lub połączeniu z asystentami sterowanymi głosem, takimi jak Amazon Alexa lub Google Home Assistant, otrzymujemy niezliczone możliwości dostosowania swojego domu. Jeśli więc jesteś fanem technologii, dążysz do wygody i lubisz optymalizować działanie urządzeń, wówczas inteligentny system ogrzewania będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.

Który termoregulator jest zatem dla mnie odpowiedni?

Na początku należy zadać sobie pytanie: Czy chcesz zainstalować rozwiązanie zamknięte czy raczej zamierzasz wpiąć regulatory ciepła w system Smart Home? Jeśli jednak nie jesteś jeszcze w stanie podjąć takiej decyzji, wówczas interesujące może być rozwiązanie Homematic IP, ponieważ daje się on łatwo skalować.

Lecz niezależnie od tego, jaki będzie Twój wybór – każdy z tych produktów pozwoli zaoszczędzić sporo energii i kosztów ogrzewania.

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *