Adbloker dla całej sieci dzięki Raspberry Pi  

Adbloker dla całej sieci dzięki Raspberry Pi

 

Niezależnie czy na smartfonie, tablecie czy komputerze PC: dzięki wszechstronnemu Raspberry Pi będziecie mogli blokować reklamy już na poziomie routera dzięki otwartemu oprogramowaniu pi- Hole.

W dzisiejszym artykule pokażemy na co należy zwrócić uwagę podczas procesu konfiguracji Raspberry Pi, aby uwolnić swoją sieć od uciążliwych reklam.

Projekt

Poziom trudności: dla początkujących z podstawową wiedzą, dla zaawansowanych

Czas trwania: około 1-2 godz

Koszt: około 250 PLN

Potrzebujesz: 1x Raspberry Pi3 Set, opcjonalnie kabel sieciowy

Można rozszerzyć o: funkcje NAS i VPN

Ponadto niezbędne: ekran, klawiatura komputera, dostęp do Internetu

To wystarczy, aby zainstalować pi-Hole w swojej sieci

Zalety w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań

Zanim przejdziemy do instrukcji, krótko opiszemy zalety adblokera na poziomie sieciowym w porównaniu do tego tradycyjnego, zainstalowanego w przeglądarce. Największą zaletą jest to, że reklama nie ma możliwości dotarcia do urządzeń końcowych. Zmniejsza to ilość danych, a urządzenie zużywa mniej zasobów i spada prawdopodobieństwo przypadkowej instalacji złośliwego oprogramowania pochodzącego ze szkodliwych reklam.

Ponadto Pi-hole oferuje możliwość nawiązywania połączeń VPN, dzięki czemu uwolnisz się od reklam na wszystkich urządzeniach mobilnych w dowolnym miejscu i czasie.

Interfejs sieciowy zapewnia dostęp do szczegółowych statystyk dotyczących wszystkich zapytań z urządzeń znajdujących się w sieci i jej wydajności. Dla zainteresowanych, interfejs API daje możliwość realizacji własnych projektów skryptowych za pomocą pi-Hole.

Tworzenie bootowalnej karty Micro-SD

W zależności od kolejnych projektów realizowanych na Raspberry Pi, należy wybrać jeden z następujących systemów operacyjnych Linux: Debian, Ubuntu, Fedora, ContOs lub Raspbian.

Jeżeli jest to pierwszy projekt, polecamy wybrać Raspbian, który jest oficjalnie obsługiwanym systemem operacyjnym. Obraz Raspian można znaleźć na oficjalnej stronie Raspberry Pi w zakładce Downloads.

Do pobrania dostępne są dwie wersje: Raspbian w wersji z lub bez desktopu. Jeżeli jesteście zaawansowanymi użytkownikami i macie już doświadczenie z Linuxem, możecie obejść się bez graficznego interfejsu użytkownika, co z reguły sprawia, że konfiguracja jest mniej obszerna. Początkującym, do pierwszej instalacji zalecamy jednak pobranie obrazu Raspbian w wersji z desktopem. Obraz należy zapisać na karcie MicroSD za pomocą programu Image Writer.

Minimalna konfiguracja: w przypadku Raspberry Pi 3 nie ma konieczności używania kabela sieciowego

Bootowanie i konfiguracja Raspberry Pi

 Na tym etapie należy umieścić kartę Micro SD w Raspberry Pi, podłączyć wszelkie urządzenia i pierwszy raz zbootować minikomputer. W zależności od wybranej dystrybucji zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła. Dla Raspbian jest to pi/raspberry. Jeżeli za pierwszym razem nie zadziała, spróbujcie użyć hasła raspberrz (układ klawiatury QWERTY vs QWERTZ)

Następnie należy utworzyć połączenie z Internetem. Najłatwiej zrobić to przez podłączenie  maliny do routera poprzez kabel sieciowy. Aby rozpocząć instalację pi-Hole, na konsoli należy wpisać polecenie:

curl -SSL https://install.pi-hole.net | bash

To polecenie pobiera pi-Hole i uruchamia kreator, który przeprowadzi Was przez proces instalacji. Ponieważ pi-Hole działa jako serwer DNS, ważne jest, aby był zawsze dostępny dla urządzeń w sieci pod tym samym adresem IP. Dlatego podczas instalacji zostaniecie poproszeni o przydzielenie statycznego adresu IP do Raspberry Pi. Można nim zarządzać w ustawieniach routera i przyporządkować urządzeniom.

Następnie należy wybrać serwer upstream DNS. Jeśli nie macie pewności, która opcja jest dla Was najlepsza, zajrzyjcie na stronę z repozytorium pi-Hole github. Znajdziecie tam wszelkie informacje, które pomogą w dokonaniu wyboru.

W kolejnych krokach instalacji warto aktywować interfejsy Web Admin i logowanie. Po zakończeniu instalacji nie zapomnijcie zanotować hasła, które umożliwi dostęp do interfejsu.

W celu sprawdzenia czy instalacja się powiodła, należy na konsoli nadać polecenie pihole status lub przejść do interfejsu sieciowego.

Tak wygląda proces instalacji w konsoli systemu Linux

Konfiguracja urządzeń końcowych

Najważniejszym krokiem jest określenie serwera DNS w konfiguracji routera. Wykonanie tego kroku różni się w zależności od routera i dostawcy usług internetowych. W razie wątpliwości należy przeczytać instrukcję dołączoną do routera.

Niektórzy dostawcy Internetu uniemożliwiają wybranie własnego serwera DNS. W takim przypadku w roli serwera DNS na urządzeniach końcowych można wybrać RPi. Jest to możliwe w przypadku każdego systemu operacyjnego na PC lub smarfona. Tym oto sposobem pomyślnie skonfigurowałeś pi-Hole, a w interfejsie sieciowym możesz sprawdzić , którzy klienci zostali podłączeni.

Interfejs sieciowy przerywa czasowy przebieg zapytań

Biała lista

Jeżeli chcesz wspierać swoje ulubione strony i tym samym unikać na nich blokowania reklam, możesz dodać je do białej listy w interfejsie sieciowym.

Jednocześnie, możliwe jest stworzenie czarnej listy, która nie tylko blokuje reklamy lecz również całkowity dostęp do niektórych stron.

Oprócz tych dwóch list, interfejs sieciowy posiada szeroki zakres opcji ustawień, pozwalający na dostosowanie pi-Hole do swoich potrzeb.

W celu znalezienia szczególnie aktywnych domen możesz wykorzystać rankingi w interfejsie sieciowym

 

 

Obrazek tytułowy: https://de.fotolia.com/id/138241378#

 

Co uważasz na ten temat? Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *